MOJE GÓRY

Jacek Matuszek – instruktor wspinaczki, alpinista

Moje Góry
Zobacz film
Jacek Matuszek

Jacek Matuszek – twórca filmowy i fotograf, instruktor wspinaczki, polski alpinista.

Wicemistrz Polski w boulderingu z 2007 roku. Regularnie pokonuje w skałach drogi do 8c. Wraz z Łukaszem Dudkiem tworzy Alpine Wall Tour – polski team wspinaczkowy specjalizujący się w pokonywaniu wielkościanowych dróg skalnych. Łączy dwie pasje: wspinaczkę, która, jak mówi: „prowadzi mnie przez życie ciekawszą drogą”, oraz film i fotografię, które są jego językiem komunikacji. Współpracował z Canal+, Discovery Channel. Mieszka w Krakowie.


W górach najbardziej pociągają go nieodkryte przestrzenie. Takie jak choćby widok na drodze Brento Centro 8b – 1000 m, zarezerwowany tylko dla 4 osób na świecie, którym udało się tam wspiąć. Twierdzi, że wysiłek, jaki trzeba włożyć w przejście skalnej ściany, jest tak ogromny, że nie ma już siły na „udawanie” kogoś, kim się nie jest. Bycie w górach określa jako czas spotkania z samym sobą.Zobacz film

Moje góry – moja trasa

Kuźnice – Przełęcz między Kopami – Hala Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy – Kozi Wierch – Palenica Białczańska


To chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych tras. Kuźnice – Kozi Wierch. Lubię ją, ponieważ jest zróżnicowana i wymagająca.


Czas przejścia trasy: 9 godz. 5 minut
Uwaga: podane poniżej godziny są orientacyjne. Ustalając czas przejścia, najlepiej uwzględnić aktualny stan pogodowy, własną kondycję i umiejętności.

Mapa

Etap 1 Kuźnice – Hala Gąsienicowa 6:00-7:55

Niebieskim szlakiem. Na podejściu do Przełęczy między Kopami szlak idzie ostro pod górę, jednak jest łatwy technicznie. Po wyjściu ponad granicę lasu pojawia się przepiękny widok na Zakopane, a od strony południa pokazują się szczyty grani Tatr.

Następnie teren się wypłaszcza, to znaczy, że jesteśmy na Hali Gąsienicowej. Piękny widok jest spod „Betlejemki”, czyli chatki taterników, w której młodzi adepci wspinania mają okazję uczyć się od mistrzów. To dla mnie wyjątkowe miejsce. Pamiętam, jak spędziłem tu dwa tygodnie, na wspinaniu. Pobudki o 3:00 w nocy, wspinaczka w ciągu dnia, wieczorem słuchałem taterników, którzy snuli opowieści o wielkich wspinaczkach.

Edward Lichota
ratownik TOPR

Planując trasę wyprawy, weź poprawkę na swoje umiejętności i na to, jak szybko się ściemnia.

Etap 2 Hala Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy 7:55-8:35

Idąc dalej niebieskim szlakiem napotykamy Czarny Staw Gąsienicowy. Warto się tu zatrzymać i wchłonąć atmosferę tego miejsca. Po prawej widać Kościelce, dalej Zmarzłą Przełęcz, Kozią Przełęcz oraz mój ulubiony szczyt w tej części Tatr – Kozi Wiech. Z tego miejsca również niesamowicie wyglądają trzy żebra Granatów, na każde z tych miejsc prowadzi doskonała droga wspinaczkowa. Ściany prezentują się bardzo dostojnie i groźnie, ale w końcu to fragment najtrudniejszego szlaku w Tatrach polskich – Orlej Perci. We wspomnianej grani jest wyraźna szczerbina – to Kozia Przełęcz. Tam właśnie kierujemy kroki.

Etap 3 Czarny Staw Gąsienicowy – Kozia Przełęcz 8:35-10:20

Szlak żółty. Ostatnie 100 m jest trudne technicznie. Ten odcinek to już prawdziwa górska przygoda – od której zaczyna się wspinanie po łańcuchach. Przełęcz jest niezwykle stroma zarówno od strony Koziej Dolinki, jak i Dolinki Pustej (z dwóch stron północnej i południowej) – uważajcie, gdzie stawiacie stopy. Jesteśmy w bezpośrednim sąsiedztwie Zamarłej Turni – ściany gładkiej jak lustro, która zawsze budziła respekt, jednocześnie rozpalając wyobraźnie najlepszych taterników.

Jan Gąsienica Roj
ratownik TOPR

Planując przejście przez odcinki z łańcuchami, miej ze sobą kask, uprząż i lonżę do via ferrat – za pomocą lonży wepniesz się w łańcuchy lub inne sztuczne ułatwienia znajdujące się na trasie wycieczki. Dzięki temu, gdy się potkniesz lub ześlizgnie Ci się ręka , osuniesz się tylko na długość lonży. Na odcinku z łańcuchami warto mieć rękawiczki, które zapewnią lepsze tarcie i ochronią ręce.

Etap 4 Kozia Przełęcz – Kozi Wierch 10:20-12:20

Od przełęczy mamy jeszcze około półtorej godziny, może nawet troszkę więcej (zależy od umiejętności) na szczyt Koziego Wierchu. Szlak jest trudny technicznie, cały ubezpieczony łańcuchami. Wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego oraz odporności psychicznej na niektórych odcinkach grani. Z pewnością jednak zapewnia niesamowite wrażenia, a także widoki zarówno na Tatry polskie, jak i najwyższe szczyty Tatr słowackich. Kozi Wierch to najwyższy szczyt w całości położony w Tatrach polskich – ma 2291 m n.p.m. Warto go zdobyć. Moja trasa jest trudna technicznie i wymaga przygotowania.

Etap 5 Kozi Wierch – Schronisko w Pięciu Stawach – Palenica Białczańska 12:20-ok.15:05

Łatwiejszy wariant prowadzi od strony Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Jest łatwy technicznie. Pomimo że zahacza o fragment Orlej Perci, na żadnym odcinku nie jest zabezpieczony łańcuchami. Polecam go do zejścia, tym bardziej że Dolina Pięciu Stawów Polskich, wraz ze wspomnianą przeze mnie wcześniej Zamarłą Turnią, budzi moje dobre wspomnienia.

Pokaż nam swoje góry.

Wygraj ŠKODĘ KODIAQ na tydzień i kamerę 360

Konkurs