Artykuły > W góry zimą

TATRZAŃSKIE SZLAKI ZIMĄ – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYPRAWY?

Zanim wyruszymy zdobywać ośnieżone szczyty Tatr, musimy odpowiednio przygotować się do zimowych aktywności merytorycznie. Tuż przed rozpoczęciem sezonu ŠKODA wspólnie z ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego radzi, jak bezpiecznie uprawiać turystykę w górach.

TATRZAŃSKIE SZLAKI ZIMĄ  – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYPRAWY?

Po pierwsze przez cały okres, kiedy w Tatrach leży śnieg, należy monitorować komunikaty lawinowe. Naczelnik TOPR-u – Jan Krzysztof – ostrzega turystów: „Zimą góry są dużo bardziej wymagające niż w lecie. Śnieg, zmienne warunki pogodowe, lawiny – to wszystko sprawia, że wychodząc, musimy być świadomi zagrożeń, jakie mogą tam na nas czekać, i dokładniej planować, sprawdzać nasze górskie trasy zarówno te piesze, jak i pokonywane samochodem”. Przed wejściem na zimowe szlaki powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego – komunikowany przez TOPR zarówno w Internecie (www.topr.pl), jak i na tablicach umieszczanych przed wejściem na poszczególne szlaki.

STOPNIE ZAGROŻENIA LAWINOWEGO

1 – niski (warunki do uprawiania turystyki są zazwyczaj dogodne);
2– umiarkowany (warunki do uprawiania turystyki są częściowo niekorzystne i wymagają umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego);
3 – znaczny (warunki do uprawiania turystyki są w znacznej mierze niekorzystne i wiążą się z koniecznością posiadania dużego doświadczenia w ocenie zagrożenia lawinowego);
4 – wysoki (warunki do uprawiania turystyki są zdecydowanie niekorzystne. W okresie, gdy panuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego, zaleca się zaniechania wycieczek w tereny wysokogórskie);
5 – bardzo wysoki (warunki do uprawiania turystyki są wysoce niekorzystne. Wspinaczka i trekking są praktycznie niemożliwe, dlatego zaleca się całkowicie zaniechać wycieczek).

Kolejna istotna kwestia wiąże się z tym, że zimą, ze względu na zagrożenie lawinowe, konieczna jest umiejętność samodzielnego wyboru trasy (przepisy Tatrzańskiego Parku Narodowego zezwalają na oddalanie się zimą od letniego przebiegu szlaku ze względu na bezpieczeństwo). Chodzi o to, aby turyści nie wchodzili na zbyt strome stoki z niestabilną pokrywą śnieżną. Przed wyjściem w góry warto sprawdzać komunikaty pogodowe na stronie TOPR-u, IMGiW, Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz na specjalnych monitorach w schroniskach. Naczelnik Tatrzańskiego Pogotowia Ratowniczego, Jan Krzysztof, serdecznie namawia do zdobycia jak najszerszych informacji w Internecie, a jeżeli będą niewystarczające – zaleca kontakt z informacją turystyczną TPN lub z ratownikiem dyżurnym w schronisku, gdzie można uzyskać aktualne dane o panujących warunkach. Pytanie do ratownika dyżurnego w stacji centralnej, jaka będzie pogoda za tydzień, jest niepoważne i absorbuje ratownika, który przede wszystkim ma za zadanie koordynować działania ratownicze.

Kiedy już zdecydujemy się wyjść na tatrzański zimowy szlak, musimy pamiętać o następujących rzeczach: pozostawieniu w miejscu zamieszkania (kwatera/schronisko) lub u osoby zaufanej informacji o tym, gdzie się wybieramy i którędy chcemy wracać; umiejętności posługiwania się sprzętem zimowym: raki, czekan, detektor lawinowy; zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość jedzenia i ciepłych napojów oraz stałym monitorowaniu pogody. Jeśli następuje nagła zmiana warunków pogodowych, należy natychmiast zarządzić wycofanie się z trudniejszego terenu. Jeśli z rozwagą i odpowiednio przygotowani, adekwatnie do naszych umiejętności i wyposażenia, będziemy wyruszać w zimowe Tatry, to z pewnością spędzimy w nich wiele pięknych chwil. Jednak musimy pamiętać, że góry to żywioł, dlatego trzeba mieć się na baczności i przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo nasze oraz osób, z którymi wędrujemy.

ŠKODA to marka odpowiedzialna społecznie, angażująca się w projekty, dzięki którym może dbać o bezpieczeństwo kierowców, ale też miłośników gór. ŠKODA Polska od lat wspiera działania TOPR-u, co roku rozszerzając jego flotę o nowe wsparcie techniczne w postaci aut. Aktualnie we flocie TOPR-u jest 6 samochodów marki ŠKODA, gotowych ułatwiać pracę ratownikom, a co najważniejsze – nieść pomoc w najtrudniejszych warunkach górskich.

Następny artykuł