Artykuły > W góry zimą

PRZEGLĄD SAMOCHODU PRZED RODZINNYMI FERIAMI ZIMOWYMI

Zima i wyjazd na ferie to doskonały moment, w którym powinniśmy przejrzeć swoje auto. Jest to konieczne, aby podczas podróży nas nie zawiodło i aby bezpiecznie się nim podróżowało. Przeglądu auta możemy dokonać w Autoryzowanym Punkcie Serwisowym.

PRZEGLĄD SAMOCHODU PRZED RODZINNYMI FERIAMI ZIMOWYMI

Co powinno zostać sprawdzone przed podróżą?

Po pierwsze – opony, a w nich ciśnienie, stan bieżnika oraz jego głębokość. Zimą powinniśmy unikać opon o wysokości niższej, niż to podane przez producenta. Znajdujące się na boku bieżnika śnieżynki ułatwią nam odnalezienie wskaźnika zużycia.

Po drugie – sprawdźmy stan oświetlenia i czy wszystkie światła są sprawne. Pamiętajmy o płynie do spryskiwaczy i o włożeniu do auta zapasu. Podobnie poziom oleju i płyn chłodzący powinny być skontrolowane i w razie potrzeby uzupełnione.

Przed wyjazdem, szczególnie w góry, sprawdźmy stan tarczy hamulcowych i klocków, ponieważ będą one znacząco mocniej obciążone na długich, górskich zjazdach.

„Jadąc w góry, musimy też zabrać łańcuchy śniegowe, ponieważ może wystąpić sytuacja, w której służby porządkowe nie pozwolą nam kontynuować podróży bez ich założenia. W krajach alpejskich brak łańcuchów może skutkować mandatem. Zakładanie łańcuchów przećwiczmy w ciepłym garażu, żeby później na mrozie nie stanowiło to dla nas zagadki.

Udając się w podróż, zatankujmy auto do pełna i starajmy się nie dopuszczać do stanu poniżej ¼ zbiornika, żeby mieć ewentualny zapas na nieprzewidziane sytuacje, np. zator i przymusowy, kilkugodzinny postój – bez paliwa możemy zamarznąć” – tłumaczy instruktor Szkoły Auto ŠKODA, Radosław Jaskulski.

Podczas przeglądu należy sprawdzić, czy działają gniazda elektryczne w samochodzie, abyśmy mogli podładować nawigację czy też urządzenia multimedialne dla dzieci. Przed wyjazdem zaopatrzmy się także w mapy papierowe, na wypadek gdyby zawiodła nas elektronika.

Poprzedni artykuł Następny artykuł