Artykuły > W góry zimą

PO ZMROKU: ZADBAJ O WIDOCZNOŚĆ W GÓRACH

O tym, żeby być widocznym, trzeba pamiętać zawsze, a co dopiero na górskim szlaku! Gdy zapada zmrok, łatwo z niego zboczyć. Zadbaj o swoją widoczność i dowiedz się, jak wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. Przygotuj się dobrze do wypraw górskich w sezonie jesiennym i zimowym – wtedy szczególnie szybko zachodzi słońce i robi się zimno.

PO ZMROKU: ZADBAJ O WIDOCZNOŚĆ W GÓRACH

1. Daj się zauważyć

Wychodząc w góry, zawsze bierz ze sobą specjalne opaski lub zawieszki odblaskowe. Najlepiej je umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej i pleców. Po górach warto chodzić w specjalnej odzieży, która poprawi Twoją widoczność – w sklepach sportowych z łatwością znajdziesz ubrania z elementami odblaskowymi. Jeśli widzisz, że któryś z uczestników Twojej wycieczki nie ma odblasków, podziel się z nim swoimi.


2. Wybierz mocne światło

Pamiętaj, że nie wystarczy być dobrze widocznym dla innych, by w pełni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego zaopatrz się w latarkę i czołówkę. Zwykła latarka czasami nie jest wystarczająca do oświetlenia drogi lub wezwania pomocy. Wybierz taką z dużą ilością lumenów (powyżej 500) – zobaczysz, że jej mocne światło przyda Ci się jeszcze w wielu sytuacjach.
W góry oprócz latarki obowiązkowo weź ze sobą czołówkę, która oświetli Ci szlak (również czołówkę wybierz z intensywnym i długim strumieniem światła). Niektóre z latarek i czołówek mają specjalne funkcje, takie jak możliwość przełączenia na niewidoczne dla zwierząt czerwone światło lub światło SOS, szczególnie przydatne w niebezpiecznych sytuacjach. Może warto pomyśleć o latarce, która ma wiele zastosowań? Jeśli zastanawiasz się nad latarką na USB, to pamiętaj, że nie zawsze będziesz mieć okazję do jej podładowania. Bezpieczniej wybrać tę na baterie, których zapas możesz bez problemu zabrać ze sobą.

3. Dowiedz się, jak wezwać pomoc

W razie gdyby zdarzyło Ci się zabłądzić po zmroku w górach, zawsze noś w telefonie numer do TOPR-u (601 100 300) i numer alarmowy (985), który sprawdza się szczególnie wtedy, gdy nie wiesz, gdzie dokładnie się znajdujesz. Zanim wyjdziesz w góry, pobierz również aplikację Ratunek, polecaną przez ratowników TOPR-u. Aplikacja ta automatycznie sczytuje Twoją lokalizację i łączy Cię z ratownikami, co znacznie skraca akcję ratunkową. Czasami na szlaku można się zgubić, nawet dobrze znając góry, na przykład gdy nieoczekiwanie pogorszą się warunki atmosferyczne. W sytuacji zagrożenia nie warto zwlekać – wezwij pomoc, póki działa Ci telefon i nie przemarzłeś. Oprócz telefonu z numerami alarmowymi warto mieć ze sobą powerbank, na wypadek gdyby Twoja komórka się rozładowała.

Jeśli nie jesteś w stanie określić swojej lokalizacji, a ratownicy już Cię szukają, wysyłaj im sygnał świetlny latarką. Jak to zrobić?

ZAPAMIĘTAJ! Nadaj latarką sygnał: 6 rozbłysków co 10 sekund. Po minucie powtórz sygnał.
Jeśli ratownicy Cię zobaczą, odpowiedzą trzema rozbłyskami.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Powodzenia podczas jesienno-zimowych wypraw w góry!

 

 

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł