Artykuły > W góry przez cały rok

GÓRSKIE SPOTKANIE TRZECIEGO STOPNIA

Góry należą do terenów, na których to my jesteśmy gośćmi. Nie powinno nas więc dziwić, gdy na trasie spotkamy ich naturalnych mieszkańców, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Niedźwiedzie, wilki, żmije co prawda unikają ludzi, jednak dobrze jest, na wszelki wypadek, wiedzieć, jak się zachować w czasie spotkania z nimi oko w oko.

 

GÓRSKIE SPOTKANIE TRZECIEGO STOPNIA

Niedźwiedź

Staraj się nie poruszać w górach po zmroku samemu, w szczególności unikaj wtedy lasów. Bądź wyczulony na otaczające Cię dźwięki. Niedźwiedź nie będzie dążył świadomie do spotkania z człowiekiem, gdy wyczujesz zagrożenie, postaraj się więc, by wcześniej wiedział, że się zbliżasz – głośno rozmawiaj, zagwiżdż czy też podchodź do miejsca tak, by najpierw wiatr przywiał Twój zapach. Gdy już natkniesz się na niedźwiedzia, nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów (jeśli podróżujesz z dziećmi, ostrzeż je, by też tego nie robiły), tylko oddal się spokojnie i cicho. Nie wchodź na drzewo – niedźwiedź, jeśli zechce, wejdzie na nie za Tobą z dużą wprawą.

Podróżując, nie zwiększaj zagrożenia innych. Niedźwiedzie skuszone wizją łatwego łupu podchodzą obecnie coraz bliżej tras i zabudowań. Na przykład w jednej z bieszczadzkich wsi wyciągano niedźwiedzia z kontenera na śmieci, do którego wpadł, kiedy chciał się dostać do jego zawartości. Dlatego nie zostawiaj śmieci na trasie, weź je ze sobą i wyrzuć do kosza w miejscu, w którym nocujesz.

Wilk

Wilki unikają ludzi, atakują tylko wtedy, gdy czują zagrożenie i nie mają możliwości ucieczki. Jeśli spotkasz wilka, który nie ucieka od razu, lecz Ci się przygląda, najprawdopodobniej wynika to z tego, że nie zdaje sobie sprawy, kim jesteś. Gdy Twój zapach do niego dotrze, powinien odejść, dlatego zachowuj się spokojnie. Gdy masz podejrzenie, że natknąłeś się na chore na wściekliznę zwierzę bądź osobnika z młodymi, wówczas spokojnie się oddal  (to jedna z niewielu sytuacji, kiedy wilk może zaatakować człowieka), pod żadnym pozorem nie odsłaniaj zębów, nie uciekaj gwałtownie, nie wpatruj się w oczy zwierzęcia – to dla niego sygnał do ataku.

Żmija

Najłatwiej natknąć się na żmiję o poranku lub wczesnym popołudniem, gdy wygrzewa się na słońcu. Podobnie jak inne dzikie zwierzęta unika ona człowieka. Atakuje tylko w sytuacji zagrożenia. Zwija się wówczas w „s”, następnie szybko wyrzuca głowę i kąsa, najczęściej w jej zasięgu jest noga na wysokości kostki – stąd tak ważne jest właściwe obuwie.

Chodząc po górach, najlepiej po prostu patrzeć pod nogi i zwracać uwagę, gdzie się siada, by przypadkiem nie natknąć się na dobrze zakamuflowanego gada. Gdy dostrzeżesz żmiję, zostaw ją w spokoju. Pod żadnym pozorem nie próbuj jej łapać czy też robić jej zdjęć z niewielkiej odległości – coraz częstsze są przypadki ukąszeń w rękę w czasie próby zrobienia zdjęcia komórką.

W razie ukąszenia unieruchom kończynę i możliwie najszybciej udaj się do lekarza. Nie nacinaj rany ani nie wysysaj jadu – na filmach wygląda to spektakularnie, ale w rzeczywistości w niczym nie pomaga.

Poprzedni artykuł