Artykuły > W góry latem

Wysiłek podejmowany w większym gronie to źródło wielkiej satysfakcji. Współtowarzysze mogą zwrócić uwagę na rzeczy, których wcześniej nie zauważaliśmy, grupa pomoże też utrzymać właściwe tempo lub podtrzyma na duchu w chwilach słabości. Nie wspominając o tym, że na dłuższe wyprawy bezpiecznie jest po prostu wyruszyć w większym gronie. Jeśli planujecie grupowy wyjazd w góry, pamiętajcie o zasadach, które pozwolą Wam właściwie go zorganizować i uniknąć niemiłych niespodzianek.

W GRUPIE RAŹNIEJ

W grupie często odpowiedzialność się rozmywa. Jeśli więc wśród Was nie ma jednej dominującej osoby z zacięciem organizatora, ustalcie, kto bierze odpowiedzialność za wyszukanie noclegu, zaplanowanie trasy (oraz ewentualne zapasowe drogi powrotu) i kontrolę szlaku na miejscu – powinna być to osoba już w tej materii doświadczona. Na podejmowanie wspólnych decyzji przeznaczcie niezbyt odległe terminy.

Przed wyznaczeniem marszruty upewnijcie się co do wytrzymałości wszystkich. Grupa jest tak mocna, jak mocne jest jej najsłabsze ogniwo. Podchodźcie z szacunkiem do własnych ograniczeń, nie planujcie wymagających podejść, gdy wiecie, że jedna osoba może się ich bać. Nie dając jej innej możliwości i stawiając ją pod ścianą, niepotrzebnie narażacie ją na stres i niebezpieczeństwo z nim związane.

Zaopiekujcie się osobą, która nie ma siły. Bywa, że mniej sprawni uczestnicy wyprawy przy większym zmęczeniu od razu chcą wzywać TOPR. Zanim jednak to zrobicie, a nie przemawia za tym zły stan zdrowotny, zastanówcie się, czy rzeczywiście jest to konieczne. W tym czasie pomoc może być przecież potrzebna w innym miejscu. Często wykończenie fizyczne to po prostu kwestia zbyt szybkiego tempa. Pod opieką któregoś z uczestników, bez zbędnej presji grupy, pozwólcie osłabionej osobie dojść do schroniska we własnym, wolnym tempie. Satysfakcja z takiego osiągnięcia będzie dla niej wielką nagrodą.

Jeśli zgubiliście trasę, nie rozchodźcie się wszyscy w przeciwnych kierunkach, by szybko ją znaleźć. Najlepiej oceńcie na podstawie mapy i obserwacji terenu, gdzie z dużym prawdopodobieństwem przebiega szlak, i wyślijcie dwie osoby, by to sprawdziły, a potem cierpliwie na nie czekajcie.

Bądźcie zdyscyplinowani. Na urlopie dobrze co prawda się wyspać, ale górskie wyprawy kierują się nieco innymi zasadami. TOPR radzi, by w góry wybierać się wczesnym rankiem, ponieważ pogoda w górach zwykle załamuje się wczesnym popołudniem. Przed wyjściem koniecznie sprawdźcie prognozy pogodowe. W sytuacji pogorszenia aury nie zdobywajcie szczytu za wszelką cenę, lecz zawróćcie. Burza w górach to śmiertelne niebezpieczeństwo.

Nie zapomnijcie też o zdrowym rozsądku. Dzięki niemu będziecie mogli cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu, przecież niewiele rzeczy tak spaja więzi jak odkrywanie piękna świata w gronie przyjaciół.

Następny artykuł