Artykuły > W góry latem

Chcesz wybrać się na wycieczkę rowerową w nieco trudniejszy, górski teren? Przeczytaj kilka porad, które sprawią, że sprawnie przygotujesz się do wyprawy. Pamiętaj, że górzyste tereny są wymagające nie tylko dla naszych mięśni, ale także, a może przede wszystkim, dla naszego roweru. W czasie wspinania się na strome podjazdy i zjeżdżania po kamienistych ścieżkach rower jest poddawany o wiele większym siłom niż podczas jazdy po płaskich asfaltach.

ROWEREM W GÓRY

O czym powinieneś pamiętać przede wszystkim?

1. Wybierz odpowiedni rower

Jak sama nazwa wskazuje, do jazdy po górach najlepiej nadaje się rower górski. Oczywiście jeżeli chcemy jeździć tylko po górskich asfaltowych serpentynach, sprawdzi się prawie każdy rower, który ma ułatwiające podjeżdżanie, dostatecznie lekkie przełożenia. Ale zjechanie z asfaltu na leśne i skaliste ścieżki wymaga już odpowiedniego sprzętu. Rower górski oprócz tego, że ma amortyzator o sporym skoku, jest wyposażony w szerokie opony, które także amortyzują. Nie wybieraj roweru z najniższej półki cenowej. Podejrzanie tani rower (do 1000 zł) może tak naprawdę zrobić krzywdę w trudniejszym terenie. Trudno powiedzieć, ile należy wydać na rower, jest to zależne od rodzaju szlaków, po których chcemy jeździć. Na niektóre z nich wystarczy góral za 2000 zł, na inne potrzebny będzie sprzęt za 6000 zł (a nawet więcej), by jeździć naprawdę bezpiecznie.

2. Nie obciążaj się

Jadąc w góry, nie warto nadmiernie się obładowywać. Każdy kolejny kilogram bagażu, który zabierzemy ze sobą, czy to w plecaku, czy w sakwach – będzie nam ciążyć. Warto dobrze się zastanowić nad każdym pakowanym przedmiotem. Oto krótka lista najpotrzebniejszych rzeczy, niezależnie, czy wybieramy się na długi wyjazd czy jednodniowy wypad:

– Telefon komórkowy z dodatkową baterią/powerbankiem. W górach zasięg jest kiepski i akumulator może się szybko rozładować. Wiadomo, że telefon jest konieczny do natychmiastowego wezwania pomocy w razie wypadku.

– Zapas wody. Im większy wysiłek, tym bardziej się pocimy i tym łatwiej o odwodnienie, które może być niebezpieczne w skutkach, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie sięga cywilizacja.

– Podstawowa apteczka: bandaż, plaster z opatrunkiem, Octenisept do odkażania ran (może być też woda utleniona, ale nie jest tak skuteczna), środek na biegunkę, izotonik w tabletkach musujących, środek przeciwbólowy.

– Kask i czapeczka. Kask jest NIEZBĘDNYM wyposażeniem do jazdy po górach. Jeden nieuważny ruch czy poślizgnięcie i możemy wylądować na drzewie bądź kamieniu. Czapka z daszkiem lub specjalna, cieniutka czapeczka pod kask zapobiegną przegrzaniu głowy od słońca w upalne dni.

– Odpowiedni ubiór dostosowany do pogody i to tego, że może się ona zmienić. Zawsze warto mieć ze sobą odzież przeciwdeszczową. Nie polecamy jazdy w bawełnianych koszulkach, bardzo szybko nasiąkają potem i przyklejają się do ciała. O wiele lepszym rozwiązaniem są specjalne koszulki rowerowe ze sztucznych materiałów lub wełny z owiec Merino – zapewniają oddychanie skóry i odprowadzanie potu.

– Podstawowe narzędzia: klucze imbusowe, Torx (gwiazdki), śrubokręty – najlepiej w małym, porządnym zestawie. Skuwacz i spinka do łańcucha, pompka, dętki, łatki.

– Dobre oświetlenie. Nawet jeżeli nie chcesz jeździć w nocy, nigdy nie wiesz, czy wyjazd się nie przeciągnie. Albo czy nie zacznie padać deszcz, który bardzo ogranicza widoczność. Lampki to podstawa, nie tylko w górach.

3. Sprawdź sprzęt

Przed wyprawą rower musi być w nienagannym stanie technicznym. Hamulce powinny być sprawne (warto sprawdzić stan klocków, czy się nie kończą, a na dłuższy wyjazdy zabrać zapasowe), napęd wyczyszczony i nasmarowany, łańcuch niewyciągnięty, przerzutki płynnie działające, koła proste, opony napompowane do odpowiedniego ciśnienia. Rower podczas podjazdów i zjazdów mocno dostaje w kość i to, co na prostej, asfaltowej drodze może nam nie dokuczać, w górach bardzo szybko zacznie przeszkadzać.

Wyjazd w góry to najlepsza okazja do weryfikacji Twojej kondycji i sprzętu, ale dobre przygotowanie do ekstremalnej przygody to już połowa sukcesu. Reszta zależy tylko od Ciebie. Powodzenia na górskich szlakach!

Poprzedni artykuł Następny artykuł