Artykuły > W góry jesienią

PAKUJEMY PLECAK JESIENIĄ

Niezależnie od pakowności bagażnika auta, którym się poruszasz, i tak kluczowe jest to, co znajdzie się w czasie przemierzania szlaku na Twoich plecach. Od zawartości plecaka zależy, jak przyjemna i bezpieczna będzie górska wędrówka. Jesienna pogoda może przynieść ze sobą dodatkowe wyzwania, dobrze więc odpowiednio przemyśleć, co i jak pakujesz – postaramy się Ci w tym pomóc.

PAKUJEMY PLECAK JESIENIĄ

Czego nie może zabraknąć

– Obowiązkowo mapa w skali 1:25 000–1:50 000 zabezpieczona przed zmoknięciem. Możesz wybrać mapy laminowane fabrycznie lub papierową mapę włożyć w foliową okładkę albo torebkę z zapięciem strunowym. Dzięki temu nawet w czasie deszczu będziesz mógł z niej korzystać. GPS w telefonie czy aplikacje mobilne traktuj jako dodatek, pamiętając, że w górach nie wszędzie jest zasięg. Aplikacje zjadają baterię, a w pełni działający telefon jest niezbędny na okoliczność wezwania pomocy. Skup się więc lepiej na tradycyjnej mapie.

– Telefon z wpisanym numerem TOPR-u: 601 100 300, choć najlepiej zamiast w plecaku miej go w kieszeni spodni lub bluzy.

– Weź ze sobą dodatkową czapkę, skarpety, rękawiczki i cieplejszą kurtkę (więcej informacji o ubraniu w artykule „Jak zachować ciepło jesienią”).

– Spakuj dodatkowe, wysokoenergetyczne jedzenie (np. z orzechami, czekoladą), na wypadek gdyby nieoczekiwane wydarzenia opóźniły Twój powrót. Weź też ze sobą zapas płynów – ciepłej herbaty lub wody. Odwodnienie może osłabić Twój organizm, a rozkojarzony jesteś bardziej podatny na podejmowanie złych decyzji.

– Czołówka z dodatkowymi bateriami, albo lepiej dwie czołówki.

Jak rozmieścić pakunek

Pakując plecak, pamiętaj, by dobrze go wyważyć – na samym dole umieść śpiwór, najcięższe rzeczy niech spoczną najbliżej Twoich pleców. Od zewnętrznej strony spakuj lekki ładunek, na samej górze zaś rzeczy, do których szybko i często będziesz musiał mieć dostęp. Kieszenie, z których nie korzystasz, ściągnij przymocowanymi do nich troczkami – nie będą wtedy niepotrzebnie zaczepiać o skały i gałęzie.

Regulując długość pasków i szelek plecaka, w pierwszej kolejności zadbaj o to, by pas biodrowy opierał się na wystających kościach miednicy. Dobrze zapięty pas biodrowy sprawia, że w czasie wędrówki ładunek nie obciąża wyłącznie kręgosłupa i pleców.

Pakowanie nie zawsze należy do najprzyjemniejszych rzeczy. W przypadku wyjazdu górskiego nie zostawiaj go na ostatnią chwilę. Pośpiech nie sprzyja dobrej organizacji. Przeanalizuj wyprawę, zastanów się, co Ci będzie potrzebne, i ze spokojem ciesz się wizją udanej przygody.

Poprzedni artykuł Następny artykuł