Artykuły > W góry jesienią

KRÓTSZY DZIEŃ W GÓRACH

Jesienią dni są krótsze. W górach oznacza to konieczność szybszego zejścia ze szlaku oraz wzięcia ze sobą dodatkowego ekwipunku. Dowiedz się, jak przygotować się na okoliczność szybko zapadającego zmroku i co zrobić, gdy zastanie Cię on w górach. 

KRÓTSZY DZIEŃ W GÓRACH

Planowanie wyprawy

Ustalając przebieg dnia, zaplanuj wyprawę tak, by wędrówka zakończyła się przed zachodem słońca. Jest to o tyle ważne, że jesienią zmrok zapada wyjątkowo szybko, a wraz z nim znacznie obniża się temperatura. Na mapie zaznaczony jest czas przejścia poszczególnych odcinków trasy. Pamiętaj, że każdy ma własne tempo, w Twoim przypadku prędkość ta może być krótsza lub dłuższa. Za granicą czasy przejścia poszczególnych odcinków wyliczane są zupełnie inaczej, więc jeśli w Polsce zwykle mieścisz się w czasie z mapy, nie znaczy to, że tak samo będzie poza granicami naszego kraju – miej to na uwadze.

Co trzeba mieć w plecaku, gdy zapada zmrok

– Czołówka z dodatkowym kompletem baterii albo jeszcze lepiej dwie czołówki: to pozycja obowiązkowa – najlepiej nie wyciągaj jej z plecaka (sprawdź jej działanie przed każdym wyjściem).
– Telefon z numerem TOPR-u: 601 100 300 lub numerem alarmowym w górach: 985.
– Mapa (zabezpieczona foliową okładką przed zamoknięciem lub po prostu włożona w przezroczysty worek z zamknięciem strunowym) i kompas! Trzymaj się tradycyjnych form ustalania kierunku podróży. GPS w telefonie traktuj jako dodatkową pomoc, ale nigdy nie licz tylko na niego – szybkie rozładowanie baterii, brak sygnału w niektórych miejscach czy prawdopodobieństwo awarii w przypadku zamoknięcia sprawiają, że może Cię zawieźć wtedy, gdy najbardziej będziesz go potrzebował.
– Folia NRC – zajmie niewiele miejsca, a w razie potrzeby pomoże Ci uniknąć wychłodzenia organizmu.

Pomocne wskazówki

By sprawdzić, ile mniej więcej czasu pozostało do zachodu słońca, możesz użyć własnej dłoni. Wyciągnij rękę przed siebie na całą długość ramienia, dłoń z wyprostowanymi, złożonymi palcami ustaw tak, by jej wnętrze skierowane było w Twoją stronę, a palce ustawione były równolegle do horyzontu. Zobacz, ile palców mieści się między aktualną wysokością słońca i horyzontem. Jeden palec to ok. 15 minut.
Gdy chcesz przeczekać do wschodu słońca, połóż się w miejscu osłoniętym od wiatru, na przykład za dużym głazem, możesz też zrobić murek z pobliskich kamieni. Od ziemi dobrze izolują liście i gałęzie. Nic jednak nie dorówna noclegowi w bezpiecznym schroniskowym pokoju, zaplanuj więc podróż i nie ignoruj zmiennych warunków pogodowych.

Następny artykuł